Nosenie.sk – ...dôležité pre dieťa a pohodlné pre rodiča

Nákupný košík:
0 € (Položiek: 0)

Hlavné menu

Objímaj ma mamko (aj tatko)!

Objatie má v sebe úžasnú moc, vie urobiť zázraky, máme ho poruke vždy a všade a je úplne zadarmo! Je najrýchlejším, najspoľahlivejším, najjednoduchším spôsobom, ako svojmu dieťaťu môžeme sprostredkovať veľa dôležitých vecí, jedným slovom, ako mu naplniť jeho "citovú nádrž" (tento pojem používa napríklad dr. Ross Campbell). Objatím dávame dieťaťu najavo bezpodmienečné prijatie, to, že je pre nás veľmi dôležité a ľúbime ho presne také, aké je, že je pre nás (a teda pre celý svet) jedinečné, že sme mu neustále k dispozícii, chránime ho a že u nás toto prijatie a bezpečie vždy nájde. Vidíte, koľko slov a pojmov sa skrýva v obyčajnom objatí? Ba čo viac, citové puto, ktoré medzi sebou takto rodič s dieťaťom udržiavajú, slová ani opísať nedokážu. Okrem toho, malinké deti takýmto slovám ani nerozumejú, no objatie chápu veľmi dobre. Preto neopomínajte úžasnú hodnotu objatia a plným priehrštím (v tomto prípade náručím) ním zahŕňajte svoje deti hneď, ako sa narodia!

Túžba po blízkom fyzickom kontakte je našou prirodzenou, vrodenou biologickou potrebou. Všimnite si, ako je stvorený živočíšny svet - čím vyšší živočích, tým viac jeho mláďatá potrebujú kontakt svojho rodiča. Ryby len nakladú ikry, vtáky už vajíčka zohrievajú svojím teplom a o mláďatá sa starajú. Cicavčie samičky vynosia mláďatá vo priamo svojom tele a blízky kontakt im po narodení poskytujú ďalej prostredníctvom kŕmenia mliekom. Primáty svoje mláďatá po narodení doslova nosia na vlastnom tele - malé opičky majú silný úchop, pomocou ktorého sa pevne držia matkinej kože (viete, že takýto úchopový reflex, i keď slabší, má v počas prvých týždňov života aj ľudský novorodenec?). No a ľudská matka, ktorá počas gravidity deväť mesiacov žije v úzkom spojení s dieťatkom, nosí po pôrode zdroj života priamo v náručí - aby mohlo dieťa prežiť, musí ho matka svojimi rukami objať, pritúliť si ho a nakŕmiť materským mliekom. Ba dopriať mu ten úžasný pocit materskej ochrany a lásky i dlhšie, koľko potrebuje, kým nie je spokojné. Svoju nespokojnosť, nepohodu, úzkosť dá dieťatko matke jasne najavo plačom. Príroda obdarila inak úplne bezmocné ľudské mláďa plačom, aby mohlo urobiť niečo pre svoju záchranu, keď prežíva ohrozenie. Verí, že privolá všemocnú matku, ktorej na ňom záleží. Ak sa mu to nedarí, prežíva zúfalstvo. Preto treba brať detský plač naozaj vážne a hneď naň reagovať starostlivosťou. Nezúfajte, ak nedokážete ineď plač utíšiť, dôležité je, že dieťaťu poskytnete svoju náruč. Okrem toho príroda obdarila bábätko ešte jedným prostriedkom, pomocou ktorého pre seba láka objatie: bucľatými líčkami, rúčkami, nôžkami, nevinnými očkami - teda vzhľadom, ktorý v nás dospelých vyvoláva túžbu hneď ho zahrnúť láskaním. Nepotláčajte v sebe tieto city, ba naopak, dovoľte im naplno sa prejaviť, je to prirodzené a veľmi dôležité.

Rodičovské náručie je najlepším učiteľom. Staršie dojča a batoľa je v ňom mimoriadne vnímavé a sústredí sa na to, čo mu rodič rozpráva o okolitom svete, na ktorý sa díva z rovnakej výšky, ako dospelý. Najkrajšie a najefektívnejšie je čítať knižku s dieťaťom tak, že ho máte na kolenách, a dieťa sa najviac upokojí a najviac sústredí vtedy, keď ho z kočiara vezmete na ruky. Ba veľmi užitočné je mať ho na rukách i vtedy, keď sa práve nerozprávate s ním, ale s druhým dospelým. Dieťa sa aj takto učí komunikácii, pretože ju prirodzene vníma z bezprostrednej blízkosti. Zároveň sa v náručí naďalej posilňuje jeho sebadôvera, rovnako, ako keď bolo malým bábätkom. Naše staré mamy nemali problém s tým, "či nosiť alebo nenosiť". Dieťa si na seba priviazali plachtičkou. Dnes rodičia často využívajú rôzne detské nosiče a môžu tak dieťatku poskytnúť dostatok potrebného dotyku a pozornosti a zároveň môžu robiť ľahiše domáce práce, alebo ísť tam, kam potrebujú. Dôležité je používať vhodný nosič, pre najmenšie bábätká sú vhodné babyvaky a šatky, ktoré majú i tú výhodu, že sa dajú používať v rôznych obmenách až do veku dvoch či troch rokov.

Ako dieťa rastie, nezdvíhame ho už toľko na ruky (a sebavedomé dieťa to už ani samé nechce, oveľa zaujímavejšie je, keď sa samé vypraví do lákavého sveta, samozrejme s pocitom, že ochrana rodiča nezlyhá). No objímať potrebuje stále veľa a možností, ako tak robiť, je stále dosť. Pri čítaní knižky či pozeraní rozprávky si ho dávajte na kolená, využite každú príležitosť, ako ho pochváliť a zároveň pobozkať, pohladiť, objať. Ráno ho pustite k sebe pod perinu, večer si ho tiež dostatočne poláskajte. A týka sa to rovnako oteckov, ako mamičiek. Rovnako synov, ako dcér. Pre niektorých oteckov bude možno prijateľnejšia forma žartovného zápasenia a klbčenia, a to sa tiež veľmi ráta! Nesmiete sa báť prejavovať svoje city voči deťom. Synom doprajte rovnaké množstvo objatí, ako dcéram. Dôverné klbčenie, objatia a "tatkovské" pusy posilňujú mužnosť vašich synov, zatiaľ čo prísnosť, chlad a tvrdosť na nich napáchajú nenapraviteľné škody.

Objatia sú veľmi dobrým prostriedkom pri riešení detskej neposlušnosti. Dieťa býva často neposlušné vtedy, keď sa nudí, keď túži po rodičovskej pozornosti, chce sa utvrdiť v tom, že ho ľúbia, alebo môže byť unavené, mrzuté. Vtedy pomôže, keď si rodič s ním sadne, dá si ho na kolená a pritúli si ho, zapojí sa do detskej hry. Ak si rodičia zvykli brať svoje dieťa od malička do náručia, naučia sa mu lepšie rozumieť, rýchlejšie zistia dôvod neposlušnosti a podľa toho zvolia ďalší postup. Ak dieťa vedome a či nevedome spraví niečo nesprávne, najprístupnejšie dohováraniu je práve vtedy, keď si ho rodič posadí na kolená. Nemusí to byť hneď po priestupku, keď dospelým ešte lomcuje hnev. No keď sa situácia upokojí, mal by sa rodič k nevhodnému správaniu vrátiť a s dieťaťom sa porozprávať, aby si svoju chybu uvedomilo a naučilo sa, ako sa nabudúce zachovať správne. Láskavá, no pevná ruka vychováva najlepšie. Dieťa s plnou citovou nádržou je spokojnejšie a lepšie poslúcha. Dieťa treba systematicky usmerňovať, chváliť ho za všetko dobré správanie a karhať správanie nevhodné, vždy spôsobom, ktorý je jeho veku primeraný. Dieťa, ktoré vie, že rodičia ho bezpodmienečne ľúbia a vážia si ho, si ľahšie vezme k srdcu ich pokarhanie, skôr oľutuje svoje previnenie.

Rodičia, ktorí sa zdráhajú zahŕňať svoje maličké bábätká či staršie deti neustálym láskaním, zo strachu, že ich "rozmaznajú", robia veľkú chybu. Neexistujú nerozmaznané a rozmaznané deti, len deti šťastné a menej šťastné, deti s plnými a prázdnymi "citovými nádržami".

Ak teda ešte nemáte novoročné predsavzatie, možno by ste si mohli dať takéto: objímať, objímať, objímať.


© 2006 Babyvak :: babyvak zavináč babyvak.sk