Nosenie.sk – ...dôležité pre dieťa a pohodlné pre rodiča

Nákupný košík:
0 € (Položiek: 0)

Hlavné menu

Otázky a odpovede

Od kedy môžem dieťa v baby vaku nosiť a do kedy?

Dieťatko možno nosiť hneď od narodenia (v polohe „kolíska"). Smerom nahor nie je nosenie obmedzené, baby vak má nosnosť 50 kg. Väčšinou rodičia postupne prestávajú dieťa nosiť, keď má približne dva a pol roka, príp. tri roky, závisí to od povahy dieťaťa. Dieťa pravidelne nosené od malička, sa rýchlejšie osamostatňuje, takže nosenie prirodzene ukončí samo.

Aké sú výhody baby vaku oproti iným nosičom?

V baby vaku môžete nosiť dieťatko už od prvého dňa života, prispôsobuje sa rastu dieťatka, je možné nosiť vo viacerých polohách, ktoré sa dajú meniť aj vtedy, keď je dieťatko umiestnené v baby vaku, spiace dieťa možno poľahky položiť a z nosiča sa vyvliecť bez toho, aby sa dieťa zobudilo, úväz je veľmi pevný, a pritom sa s ním dá ľahko manipulovať.

Je baby vak pre dieťa bezpečný a zdravotne nezávadný?

Baby vak je vďaka svojmu špecifickému prevedeniu a kvalite látky veľmi bezpečný, jeho nosnosť je 50 kg. Vždy sa však pridržiavajte návodu na použitie, dbajte na to, aby malo dieťatko zadoček bezpečne vo vnútri a neriskujte „krkolomné", neosvedčené polohy. Baby vak je certifikovaný pre normy v SR.

Ako sa naučím s baby vakom narábať?

K baby vaku posielame detailný návod na použitie, kde sú aj fotografie. Ďalšie fotografie nájdete na tejto stránke. Prípadne vám poradíme aj telefonicky, na uvedených telefónnych číslach. Spočiatku sa treba v kľudnej atmosfére s nosením oboznámiť a nacvičiť si ho, po pár dňoch už určite nadobudnete zručnosť.

Ako meniť polohu dieťaťa v baby vaku?

Jednou rukou pridržte a nadľahčite dieťa a druhou manipulujte so sponou - v polohe „kolíska" zaberie dieťa viac miesta, teda treba baby vak viac povoliť, v „sedačke" treba naopak látku pritiahnuť čo najviac, dieťa bude pevne pritiahnuté k vášmu telu. Napríklad, ak ste niesli dieťatko v ležiacej polohe, dajte ho do vzpriamenej polohy, nožičky mu dajte tak, aby sedelo obkročmo na vašich bedrách a kým ho ešte nadľahčujete jednou rukou, druhou utiahnite sponu. Skontrolujte, či je látka bezpečne pod zadočkom. Ak dieťatko zaspí posediačky, nadľahčite ho jednou rukou, druhou povoľte sponu cca o 5 - 10 cm, opatrne dieťa do baby vaku položte, nožičky mu dajte k sebe. Môžete ho uložiť do „kolísky" na jednu alebo na druhú stranu, ako vám vyhovuje.

Môžem dať dieťa do baby vaku v perinke?

Áno, baby vak sa poľahky prispôsobí.

Ako nosiť dieťa v chladnom počasí?

Dieťa môžete teplo obliecť a do baby vaku ho dať aj v perinke a potom si dať baby vak na kabát. Alebo, ak máte širší kabát alebo bundu, oblečte sa vy aj dieťa menej (navzájom sa budete dobre zohrievať), dajte dieťa do baby vaku a naň si oblečte kabát. Takto sa dá aj v zime bez problémov dojčiť.

Dá sa v baby vaku dojčiť dieťa?

Samozrejme, a to veľmi pohodlne a diskrétne. Najlepšie sa vám bude dojčiť v polohe „kolíska", no nejedna mamička dojčí aj v inej polohe, napríklad v polohe „sedačka". Látku baby vaku zhrňte tak, aby ste obnažili prsník, druhú stranu baby vaku naopak povytiahnite vyššie, ak chcete dieťatko diskrétne zakryť. Dojčite v sede, prípadne v stoji, no ak budete potrebovať, baby vak vám umožní dojčiť aj počas chôdze.

Môžem nosiť aj predčasne narodené dieťa?

Áno, je to pre ne veľmi prospešné, bábätká majú z nosenia veľký úžitok, nahrádza im pobyt v mamičkinom brušku, ktoré museli predčasne opustiť. Nosené bábätká prospievajú lepšie.

Ako nosiť dvojčatá?

Kúpte si dva baby vaky a do nosenia zaangažujte čo najviac aj otecka alebo inú osobu. Deti majú úžitok zo vzájomnej komunikácie, i z blízkosti pri rodičoch, sú s nimi na jednej úrovni. Sú aj mamičky, ktoré v niektorých situáciách odnesú naraz obe deti (alebo jedno maliné a druhé staršie), pričom každé má svoj vlastný baby vak.

Umožní mi baby vak mať obe ruky voľné?

Áno. Treba ho však mať dostatočne pritiahnutý k telu, aby bolo dieťatko v bezpečnej pozícii. Najvýhodnejšia je poloha, keď dieťatko sedí obkročmo vpredu, na boku alebo vzadu, ale dá sa tak nosiť aj v ležiacej polohe.

Čo ak dieťa v baby vaku zaspí?

Dieťa môžete pokojne nosiť po celý čas, kým spinká. Alebo, ak zaspalo v polohe „kolíska", presvedčite sa, či je už vo fáze hlbokého spánku, a opatrne ho položte na postieľku. Baby vak nemusíte rozopínať, stačí sa z neho poľahky vyvliecť. Malé dieťa najprv psí vo fáze ľahkého spánku - ak by ste ho položili počas tejto fázy, pravdepodobne sa zobudí. Po 10 - 15 minútach sa spánok dostatočne prehĺbi a môžete dieťa položiť. Hlboký spánok poznáte podľa toho, že detské končatiny sú úplne voľné a tvárička je nehybná, dieťatko pokojne zhlboka dýcha. Ak dieťatko zaspalo vtedy, keď ste ho niesli v polohe „sedačka", povoľte úväz spony, opatrne dieťatko presuňte do polohy „kolíska" (nožička, ktoré malo doteraz obkročmo okolo vás, mu dajte spolu) a potom ho položte.

Aký dlhý čas môže dieťa tráviť v baby vaku?

Dr. William Sears odporúča nosiť malé deti minimálne tri hodiny denne. Ak by ste dieťa nosili príliš dlho a bolo by mu to nepríjemné, dá vám to najavo nespokojnosťou. Niektoré deti sa vydržia nosiť veľmi dlho, iným vyhovuje tráviť čas v baby vaku hlavne počas spánku, iným sa zasa naopak páči v baby vaku viac v bdelom stave, to sa však môže s vekom meniť.

Nebude ma bolieť z nosenia chrbát?

Nie, ak budete baby vak nosiť správne. Hmotnosť dieťaťa sa totiž rovnomerne rozkladá na plecia, chrbát, boky. Baby vak treba mať dostatočne pritiahnutý, aby bolo ťažisko dieťaťa čo najbližšie k Vášmu telu. Vzadu na chrbte má látka baby vaku smerovať od pleca, na ktorom ho nosíte, čo najnižšie k protiľahlému boku - aby bola hmotnosť rozložená čo najsymetrickejšie. Ak začnete pociťovať nepríjemný, prípadne bolestivý pocit, nepokračujte v nosení, ale baby vak si upravte, aby ste sa opäť cítili pohodlne. Môže sa stať, že spočiatku bude pre vás nosenie trochu náročnejšie, avšak pravidelným nosením si váš pohybový aparát na nosenie rýchlo zvykne a dokážete nosiť i niekoľko hodín, tak ako tisíce (a v našej histórii milióny) iných mamičiek a oteckov.

Neostane na mne dieťa príliš závislé?

Práve naopak. Nosené deti sú oveľa sebavedomejšie a majú menej problémov pri osamostatňovaní, ako ich nenosení rovesníci.

Čo ak dieťa nebude chcieť byť v baby vaku?

Keď po prvýkrát manipulujete s baby vakom, dieťa by malo byť v pokojnej nálade, pretože je to pre naho i pre vás niečo nové, čo môže byť spojené s istou neistotou či nervozitou, ktorá sa na dieťa často prenáša. Drvivá väčšina detí je však v baby vaku hneď od počiatku spokojná. Ak bábätko plače, skúste ho mierne nadvihnúť, aby bolo akoby v poloľahu a videlo na okolie (najmä staršie bábätká sa takto upokoja). Prípadne baby vak odložte a keď už bude dieťatko vedieť sedieť, začnite ho opäť nosiť - teraz v polohe „sedačka". To sa mu už určite bude páčiť!

Nebude starší súrodenec žiarliť?

Podľa skúseností nosenie bábätka v baby vaku žiarlivosť zmierňuje, rodič má voľné ruky, aby sa mohol venovať staršiemu súrodencovi.

Ako baby vak udržiavať?

Perte ho v rukách alebo v automatickej pračke šetrným programom na 40 st. C.

© 2006 Babyvak :: babyvak zavináč babyvak.sk